Analizujemy zanonimizowane informacje naszych użytkowników, aby lepiej dopasować naszą ofertę oraz zawartość strony do Twoich potrzeb. Strona ta korzysta również z plików cookie, aby np. analizować ruch na stronie. Możesz określić warunki przechowania lub dostęp plików cookie w Twojej przeglądarce. Dowiedz się więcej

title border

Bieganie, od czego zacząć?

Rozpoczynając przygodę z bieganiem większość biegaczy napotyka różne pytania.
Najczęściej zadawanym jest: jakie buty wybrać?

Odpowiedź jest bardzo istotna, gdyż buty to najważniejszy element stroju Biegacza.Trenowanie w obuwiu do tego nie przystosowanym niesie za sobą ryzyko powstawania urazów nie tylko samych stóp, ale również innych części ciała takich jak kolana, biodra czy kręgosłup.

Przymierzając się do kupna nowych butów biegowych warto rozpatrzyć kilka czynników, które pomogą nam określić jakich potrzebujemy i wybrać te, które są dla nas najodpowiedniejsze. Koniecznie musimy zwrócić uwagę na:

  • rodzaj podłoża po którym w większości będziemy biegać. Buty dedykowane na asfalt diametralnie różnią się od tych, których powinno używać się podczas biegania w terenie
  • typ stopy jaką posiada adept biegania. Tutaj chodzi głównie o to jak nasza stopa zachowuję się podczas kroku biegowego. Każdy z biegaczy ma niepowtarzalny i jedyny w swoim rodzaju sposób obciążania stopy. To sprawia, że każdy inaczej stawia stopę i dlatego potrzebuje innego wsparcia ze strony obuwia. Wyróżniamy stopę NEUTRALNĄ, PRONUJĄCĄ oraz SUPINUJĄCĄ.
  • rozmiar stopy – w zależności od spodziewanego dystansu biegowego oraz rodzaju i ukształtowania terenu, należy wybrać buty, które będą na nas odpowiednio pasować. Im dłuższe dystanse będziemy mieli do pokonania, tym większe rozmiarowo buty powinniśmy kupować.