Analizujemy zanonimizowane informacje naszych użytkowników, aby lepiej dopasować naszą ofertę oraz zawartość strony do Twoich potrzeb. Strona ta korzysta również z plików cookie, aby np. analizować ruch na stronie. Możesz określić warunki przechowania lub dostęp plików cookie w Twojej przeglądarce. Dowiedz się więcej

title border

Co poprawia bieganie w butach minimalistycznych?

Buty minimalistyczne wymuszają na biegaczu bieganie „na śródstopiu”. Jest to o tyle ważne, ponieważ taka technika sprawia, że bieg będzie znacznie wydajniejszy. Jest to możliwe do osiągnięcia między innymi dzięki zwiększonej kadencji (ilość kroków stawiana na podłożu podczas biegu), a także możliwości błyskawicznego zwiększenia tempa. Bieganie na śródstopiu wzmacnia mięśnie nóg, które podczas biegania pięta-palce są używane w stopniu znacznie mniejszym.

Zaangażowanie do pracy mięśni, które do tej pory mało pracowały będzie z pewnością odczuwalne już od pierwszego treningu.
Jak wiadomo buty minimalistyczne mają ograniczoną zdolność amortyzacji przeciążeń występujących podczas biegania. Poprzez wymuszenie zmiany techniki na bieganie na śródstopiu rolę amortyzacyjną w znacznym stopniu przejmują mięśnie. Dzięki temu zdecydowaną ulgę poczują stawy kolanowe, biodrowe oraz kręgosłup.