Analizujemy zanonimizowane informacje naszych użytkowników, aby lepiej dopasować naszą ofertę oraz zawartość strony do Twoich potrzeb. Strona ta korzysta również z plików cookie, aby np. analizować ruch na stronie. Możesz określić warunki przechowania lub dostęp plików cookie w Twojej przeglądarce. Dowiedz się więcej

title border

Asfalt czy teren, gdzie biegasz i jaki but wybrać?

Wybierając buty do biegania należy określić typ podłoża, na którym będą one najczęściej używane. Jeśli będziemy biegać głównie po asfalcie lub innych utwardzonych nawierzchniach to powinniśmy rozejrzeć się za butami z dobrą amortyzacją oraz płaskim bieżnikiem na podeszwie. Dobra amortyzacja sprawi, że przeciążenia towarzyszące bieganiu po twardej nawierzchni będą mniejsze co spowoduje zminimalizowanie ryzyka wystąpienia kontuzji. Jeśli chodzi o płaski bieżnik to dzięki niemu tarcie z nawierzchnią będzie mniejsze przez co szybkość biegu będzie lepsza, a sama podeszwa w takim bucie ściera się wolniej poprawiając tym samym trwałość buta.

Jeśli zamierzamy biegać po miękkich nawierzchniach lub terenie górzystym, warto pomyśleć o butach trailowych z bardzo dobrym, wyrazistym bieżnikiem oraz bardziej rozbudowaną cholewką. Dzięki agresywniejszej podeszwie buty zyskują na przyczepności co jest niezwykle istotne w trudnym, miękkim terenie. Wygodna cholewka sprawi, że stopa będzie miała większy komfort podczas długich, nierzadko kilkugodzinnych wybiegań w różnorodnym terenie. Charakterystyczną cechą takich butów jest mała amortyzacja, którą z powodzeniem zastępuje podłoże po jakim będziemy biegać.