Analizujemy zanonimizowane informacje naszych użytkowników, aby lepiej dopasować naszą ofertę oraz zawartość strony do Twoich potrzeb. Strona ta korzysta również z plików cookie, aby np. analizować ruch na stronie. Możesz określić warunki przechowania lub dostęp plików cookie w Twojej przeglądarce. Dowiedz się więcej

title border

Buty do biegania

Buty treningowe

To buty które lepiej nadają się do codziennych treningów, a także długich oraz spokojnych wybiegań. W przeciwieństwie do butów startowych często posiadają lepszą amortyzację, a także jeśli to konieczne usztywnienie stabilizacyjne jak to mam miejsce w przypadku butów dla nadpronatorów. Charakteryzują się również znacznie większą wytrzymałością. Niestety to wszystko sprawia, że waga takich butów wzrasta.

Buty startowe

Buty startowe z reguły są pozbawione zarówno amortyzacji, jak i stabilizacji. Dzięki tym zabiegom stają się lekkie, a to sprzyja większej dynamice podczas biegu. Niestety nie należą do butów charakteryzującej się dużą wytrzymałością, dlatego też należy używać ich podczas startów lub treningów szybkościowych.

Buty minimalistyczne - bieganie naturalne, co to jest?

Bieganie to jedna z najprostszych, a zarazem najbardziej naturalnych czynności wykonywana przez człowieka od zarania dziejów. W dzisiejszych czasach biega się w specjalistycznym obuwiu, jednak nie zawsze tak było. Dawniej biegano boso. Współcześnie wśród wielu biegaczy można zaobserwować powrót do korzeni. Ta transformacja jest możliwa głównie dzięki pojawieniu się butów minimalistycznych. Charakteryzują się one minimalną ilością amortyzacji, a także pozostałych systemów wpływających na jakość kroku biegowego. Dzięki swojej budowie wymuszają na użytkowniku bieganie głównie na śródstopiu, co finalnie jest zdecydowanie bardziej ergonomiczne niż klasyczne bieganie w stylu pięta-palce. Wspomniana budowa nacisk kładzie przede wszystkim na „obniżenie pięty” co sprawia, że różnica między tylną częścią podeszwy, a palcami oscyluje w granicach od 0 do 4 mm.

Buty terenowe

Nazywane również trailowymi. Buty przeznaczone do biegania w terenie naturalnym. Dzięki nim biegacz zyskuje poczucie stabilności na nierównych trasach. Mniejszą uwagę przywiązuje się w nich do amortyzacji, gdyż rolę tą doskonale pełni nawierzchnia dla której buty trailowe są dedykowane. Charakteryzują się bardzo wyrazistym bieżnikiem, który zapewnia stopom bardzo dobrą przyczepność do podłoża.