Analizujemy zanonimizowane informacje naszych użytkowników, aby lepiej dopasować naszą ofertę oraz zawartość strony do Twoich potrzeb. Strona ta korzysta również z plików cookie, aby np. analizować ruch na stronie. Możesz określić warunki przechowania lub dostęp plików cookie w Twojej przeglądarce. Dowiedz się więcej

title border

Dobranie odpowiednich butów, dlaczego jest ważne?

Rozpoczynając przygodę z bieganiem szczególną uwagę musimy poświęcić właściwemu doborowi obuwia. Jest to istotne z kilku powodów.

Po pierwsze, właściwie dobrane obuwie wpłynie na zminimalizowanie ryzyka wystąpienia kontuzji u biegaczy. Bieganie w za dużych butach sprawi, że stopa będzie mniej stabilna na podłożu, a to może spowodować  że wzrośnie ryzyko wystąpienia skręceń stawów lub jeszcze groźniejszych kontuzji. Z drugiej strony za małe buty sprawia, że stopa będzie zbyt ściśnięta, aby móc pracować właściwie, co może skończyć się gorszym ukrwieniem tkanek lub schodzącymi paznokciami.

Innym powodem dla którego ważny jest właściwy dobór butów jest technika biegu, a co za tym idzie ergonomia ruchu oraz końcowy czas podczas startów w zawodach. Niewłaściwie dobrane obuwie może spowodować, że pogorszy się technika biegu, a to z pewnością będzie rzutować na wyniki biegacza.

Bardzo ważnym aspektem jest również komfort i przyjemność podczas biegania. Jeśli buty nie będą dopasowane to trening lub zawody mogą okazać się męczarnią.

Dopasowanie butów to również ich używanie w zgodzie z ich przeznaczeniem. Nie warto biegać w butach trailowych po asfalcie, bo możemy szybko przeciążyć stawy. Na dodatek podeszwa butów trailowych jest za delikatna na taką nawierzchnię i natychmiastowo może ulec starciu.

Bieganie w typowo szosowych butach po górskich szlakach również może okazać się zgubne, gdyż płaska podeszwa nie posiadająca z reguły bieżnika może okazać się za mało przyczepna na trasach terenowych