Analizujemy zanonimizowane informacje naszych użytkowników, aby lepiej dopasować naszą ofertę oraz zawartość strony do Twoich potrzeb. Strona ta korzysta również z plików cookie, aby np. analizować ruch na stronie. Możesz określić warunki przechowania lub dostęp plików cookie w Twojej przeglądarce. Dowiedz się więcej

title border

Jaką masz stopę - sprawdź sam

Jak już wspominaliśmy, aby dobrać właściwe obuwie do biegania, pierwsze trzeba określić posiadany rodzaj stopy. Oczywiście najlepiej udać się do specjalistycznego sklepu, aby pomogli nam w tym fachowcy, ale można spróbować to zrobić samemu za pomocą kilku prostych testów.

TEST WODNY

Aby wykonać ten prosty test potrzebujemy czystą kartkę papieru, miskę z wodą oraz nasze stopy.

W misce z wodą moczymy naszą stopę, a następnie stawiamy ją na przygotowanej wcześnie kartce papieru. Odcisk stopy na papierze pozwoli nam określić jakie sklepienie stopy posiadamy, a co za tym idzie zasugeruje nam jakiego rodzaju stopy jesteśmy właścicielami.

  • Jeśli na kartce odbił się pełny odcisk to znaczy, że nasza stopa ma niskie sklepienie i bardzo prawdopodobne jest, że mamy do czynienia ze stopą pronującą.
  • Jeśli odbicie jest niepełne (brak łączącej linii pomiędzy pietą, a palcami) lub bardzo skromne to znaczy, że posiadamy wysokie sklepienie, a to sugerować może występowanie stopy supinującej.
  • Jeśli na papierze odbił się odcisk średni to oznacza, że mamy stopę neutralną.

TEST PODESZWY

Dla określenia rodzaju stopy możemy się posłużyć podeszwą starych butów, w których chodziliśmy lub biegaliśmy. Oceniając stopień oraz miejsce ich wytarcia, możemy się zasugerować jaki rodzaj stopy posiadamy:

  • stopa pronująca – podeszwa mocno wytarta po wewnętrznej stronie pięty
  • stopa supinująca - podeszwa znacznie wytarta po zewnętrznej stronie pięty
  • stopa neutralna – podeszwa nieznacznie wytarta równomiernie, bądź delikatnie po zewnętrznej stronie pięty

TESTY ACHILLESA

Aby właściwie określić występujący u nas typ stopy możemy się również posłużyć testem polegającym na wizualnej ocenie budowy anatomicznej naszych nóg. Dokładnie chodzi o ustawieniu ścięgna Achillesa względem kości piętowej podczas stania:

  • jeśli ścięgno odchodzi na zewnątrz względem pięty to mamy do czynienia ze stopą pronującą
  • jeśli ścięgno odchodzi do wewnątrz względem pięty to mamy stopę supinującą
  • jeśli ścięgno biegnie prosto do góry od kości piętowej, a sama kość spoczywa równo na podłożu to mamy stopę neutralną