Analizujemy zanonimizowane informacje naszych użytkowników, aby lepiej dopasować naszą ofertę oraz zawartość strony do Twoich potrzeb. Strona ta korzysta również z plików cookie, aby np. analizować ruch na stronie. Możesz określić warunki przechowania lub dostęp plików cookie w Twojej przeglądarce. Dowiedz się więcej

title border

Kiedy wymienić buty?

To pytanie zadają sobie wszyscy. Niestety odpowiedź na nie jest niezwykle trudna i mocno indywidualna, gdyż u każdego z biegających zużycie obuwia będzie przebiegało w inny sposób. Wpływają na to różne czynniki, a wśród nich wymienić należy między innymi:

  • wagę użytkownika
  • podłoże po którym się biega
  • technikę biegu i sposób stawiania stopy
  • pogodę w jakiej użytkuje się obuwie.

Producenci obuwia gwarantują, że para butów zachowuje swoje właściwości przez około 800-1200 kilometrów. Po tym dystansie obuwie może utracić swoje właściwości amortyzacyjne, a to z pewnością zwiększy ryzyko powstawania przeciążeń. Taka sytuacja może doprowadzić do powstawania kontuzji. Pamiętajmy, aby decyzję dotyczącą wymiany obuwia nie podejmować wyłącznie w oparciu o jego fizyczne oznaki zużycia, ale przede wszystkim powinny o tym decydować własne odczucia. Jeśli bieganie nie sprawia nam już takiej radości, a podczas treningu towarzyszy nam jakiś dyskomfort lub ból, to czas aby rozważyć wymianę obuwia. Nawet wtedy, jeśli dotychczas używane nie wygląda jeszcze najgorzej.