Analizujemy zanonimizowane informacje naszych użytkowników, aby lepiej dopasować naszą ofertę oraz zawartość strony do Twoich potrzeb. Strona ta korzysta również z plików cookie, aby np. analizować ruch na stronie. Możesz określić warunki przechowania lub dostęp plików cookie w Twojej przeglądarce. Dowiedz się więcej

title border

Rodzaje stopy

Przed zakupem odpowiedniego obuwia, należy określić jakiego rodzaju stopę posiadamy.

Aby to zrobić konieczne jest zapoznanie się terminami  pronacji oraz supincji. Oba pojęcia określają prawidłową sekwencję ruchów stopy, które mają miejsce podczas jej kontaktu z podłożem.


Stopa pronująca


Pronacja to przechylenie się naszej przyśrodkowej kostki do wewnątrz podczas przenoszenia ciężaru ciała w trakcie chodu lub biegu. Jest to naturalny mechanizm odbywający się podczas przetaczania się stopy z pięty w kierunku palców. Ma na celu zapewnić lepszą amortyzację podczas kontaktu stopy z podłożem. Gdy pronacja jest zbyt duża mamy do czynienia ze STOPĄ PRONUJACĄ. Wraz z nadmierną pronacją obniża się również sklepienie stopy, dając charakterystyczny szeroki odcisk podczas badania (rys). Niestety nadmierna pronacja jest mocno niekorzystna dla prawidłowej techniki biegu, ponieważ destabilizuje krok, a w konsekwencji może doprowadzić do powstawania zmian zarówno w stawach kolanowych, jak i biodrowych oraz w kręgosłupie.

Stopa supinująca


Supinacja  jest to  przechylanie się naszej kostki na zewnątrz podczas przetaczania stopy od pięty w kierunku palców. W warunkach prawidłowych podczas przetaczania stopy po podłożu, w początkowej fazie tego ruchu dochodzi do pronacji, a zaraz po niej do supinacji stopy. Jeśli stopa jest pozbawiona tej pierwszej fazy to mamy do czynienia ze STOPĄ SUPINUJĄCĄ. To zaburzenie wpływa negatywnie na technikę biegu oraz niesie za sobą wzrost ryzyka skręcenia stawu skokowego. Cechą charakterystyczną dla nadmiernej supinacji jest wysokie podbicie stopy (rys).

Stopa neutralna


STOPA NEUTRALNA to taka, która podczas przetaczania z piety w kierunku palców początkowo przechyla się w kierunku kostki przyśrodkowej (pronacja), by w pewnym momencie przenieść obciążenie na zewnętrzną krawędź stopy (supinacja). (rys)